До відома нотаріусів Київського міського нотаріального округу

Шановні колеги!

Відділення НПУ в м.Києві для використання у Вашій діяльності інформує Вас про рішення судових органів України стосовно законності розміщення біля офісів нотаріусів інформаційних вивісок з написом «НОТАРІУС».

Окружний адміністративний суд міста Києва розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного нотаріуса до Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 12 березня 2019 року (№ 640/20482/18) вирішив позов задовольнити та визнати протиправною і скасувати вимогу Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) здійснити демонтаж конструкції «Банер, панно на фасаді будинку (будівлі), споруди» за відповідною адресою (https://reyestr.court.gov.ua/Review/80535004).

Шостий апеляційний адміністративний суд постановою від 18 червня 2019 року рішення суду першої інстанції залишив без змін (https://reyestr.court.gov.ua/Review/82469933 ).

Верховний Суд в постановою від 24 листопада 2020 р. постановив «касаційну скаргу Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 березня 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2019 року – без змін. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає» (https://zakononline.com.ua/court-decisions/show/93052879 ).

В постанові зазначено, що “…суди першої та апеляційної інстанцій належним чином проаналізували норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, ретельно дослідили докази у справі, повно та всебічно з`ясували обставини справи та дійшли обґрунтованого висновку про те, що розміщений на конструкції позивача напис «нотаріус» не містить індивідуалізації, не містить закликів до придбання конкретного товару чи отримання послуг, інформація не формує та не підтримує обізнаність споживачів реклами та їх інтересу щодо юридичної особи чи конкретного товару (послуг), що поставляється/надається, а тому не є рекламою і не потребує спеціального дозволу на розміщення зовнішньої реклами”.

Судовими рішеннями встановлено, що в силу частини сьомої статті 8 Закону України «Про рекламу», вказана конструкція не є рекламою, виходячи з наступного.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про нотаріат» нотаріат в Україні – це система органів і посадових осіб, на які покладено обов’язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.

Згідно з статтею 3 Закону України «Про нотаріат» нотаріус – це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.

Статтею 25 Закону України «Про нотаріат» визначено, що приватний нотаріус може здійснювати нотаріальну діяльність лише за наявності акта про сертифікацію робочого місця (контори) приватного нотаріуса або рішення суду, яке набрало законної сили, яким визнано незаконним акт про відмову у сертифікації робочого місця (контори) приватного нотаріуса.

Відповідно до пункту 8 Положення про вимоги до робочого місця (контори) приватного нотаріуса та здійснення контролю за організацією нотаріальної діяльності, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 23 березня 2001 року №888/5, для проходження сертифікації робочого місця (контори) нотаріуса, біля входу у приміщення повинна знаходитись інформаційна вивіска, що ідентифікує робоче місце (контору) приватного нотаріуса.

Таким чином, нотаріуси зобов’язанні обладнувати свої робочі місця (нотаріальні контори) інформаційними вивісками, а органи місцевого самоврядування не мають права обмежувати чи ускладнювати виконання нотаріусами того обов’язку, який випливає і з вимог чинного законодавства.

Правління Відділення Нотаріальної палати України в м.Києві