Робоча зустріч з суддею Юрієм Чумаком

«В усьому хочеться дійти,
До істин суті….»
Б. Пастернак

15 грудня в День працівників суду, Правлінням Відділення Нотаріальної палати в місті Києві організовано робочу зустріч з суддею Касаційного господарського суду у складі Верховного суду Чумаком Юрієм Яковичем.
На зустрічі були присутні Президент НПУ В. Марченко, Голова Правління Відділення у м. Києві Н. Козаєва, приватні нотаріуси В. Бабенко, Г. Парусова, С. Сибіга, М. Черниш, А. Юр-Капінос, юрисконсульт НПУ В. Бірюков.

Відео доступно за посиланням: https://youtu.be/QAYy_0ujLME

Обговорили нагальні питання державної реєстрації речових прав на нерухоме майно у розрізі викладення у новій редакції ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству», який набрав чинності з 16.01.2020.
Особливу увагу приділено обговоренню ефективних та належних способів захисту порушених прав громадян, законодавчим колізіям та перешкодам у виконанні рішень судів, судовій практиці з питань реєстрації.
Юрій Якович звернув увагу нотаріусів, які виконують повноваження державних реєстраторів, на правові позиції Верховного суду з питань судового захисту права власності та роз’яснив основні висновки:
-​спір про скасування рішення про державну реєстрацію речового права на нерухоме майно має розглядатись як спір, пов`язаний з порушенням цивільних прав позивача на нерухоме майно іншою особою, за якою зареєстроване аналогічне право щодо того ж нерухомого майна.
-​відносини у сфері державної реєстрації речового права виникають між суб’єктом звернення за такою послугою та суб’єктом, уповноваженим здійснювати відповідні реєстраційні дії.
-​державна реєстрація не є способом набуття права власності, а лише становить засіб підтвердження фактів набуття речових прав на нерухоме майно.
-​навіть якщо буде встановлено, що суб’єкт державної реєстрації прав дотримався законодавства при внесенні запису про проведену державну реєстрацію права за іншою особою, це не є перешкодою для задоволення позову щодо скасування цього запису, якщо наявність такого запису порушує права чи охоронювані законом інтереси позивача.
-​ухвалення судових рішень, пов’язаних з питаннями державної реєстрації, обов’язково має супроводжуватися одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав.
-​за загальним правилом судове рішення не породжує права власності, а лише підтверджує наявне право власності, набуте раніше на законних підставах, у випадках, коли це право не визнається, заперечується або оспорюється.
-​державна реєстрація визначає лише момент, після якого виникає право власності, за наявності інших юридичних фактів, передбачених законом як необхідних для виникнення права власності.
-​витребування майна з чужого незаконного володіння є формою захисту права, а не окремим оборотоздатним майновим правом.
-​рішення суду про витребування майна з чужого незаконного володіння є підставою для внесення запису про державну реєстрацію за позивачем права власності на нерухоме майно, зареєстроване у реєстрі за відповідачем.