ПЕРЕВІРКА НАЯВНОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ САНКЦІЙНИХ ОБМЕЖЕНЬ ЩОДО ЮРИДИЧНИХ ТА ФІЗИЧНИХ ОСІБ У СФЕРІ ДЕРЖАВНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ ЮО, ФОП ТА НЕРУХОМОГО МАЙНА

Наведена нижче інформація має рекомендаційний характер

Відповідно до статті 4 Закону України “Про санкції” одними із видів санкцій є:

  • блокування активів – тимчасове позбавлення права користуватися та розпоряджатися активами, що належать фізичній або юридичній особі, а також активами, щодо яких така особа може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними;
  • заборона участі у приватизації, оренді державного майна резидентами іноземної держави та особами, які прямо чи опосередковано контролюються резидентами іноземної держави або діють в їх інтересах;
  • заборона на набуття у власність земельних ділянок;
  • інші санкції, що відповідають принципам їх застосування, встановленим Законом України “Про санкції”

Відповідно до статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» (далі- Закон) державний реєстратор :

перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації;

під час проведення реєстраційних дій у випадках, передбачених цим Законом, обов’язково використовує відомості реєстрів, автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів;

Відомості, отримані з визначених в абзаці першому цієї частини інформаційних систем, залишаються у відповідній реєстраційній справі.

Пунктом 11 Розділу ІІ Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 09.02.2016 № 359/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.02.2016 за № 200/28330, встановлено, що державний реєстратор за наявності підстав для відмови у державній реєстрації, визначених статтею 28 Закону, у тому числі у зв’язку із прийняттям Радою національної безпеки і оборони України та введенням в дію указом Президента України рішення про застосування санкцій, передбачених пунктами 1, 16 частини першої статті 4 Закону України «Про санкції», за допомогою програмних засобів ведення ЄДР формує повідомлення про відмову у державній реєстрації із зазначенням виключного переліку підстав для відмови та рішення суб’єкта державної реєстрації про відмову у державній реєстрації, що за допомогою програмних засобів ведення ЄДР розміщується на порталі електронних сервісів або з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг у день відмови у державній реєстрації.

Більш детальну інформацію про те, хто є юридичними та/або фізичними особами, що можуть прямо чи опосередковано впливати на фізичну або юридичну особу, містить пункт  71 Роз’яснень Національного агентства з питань запобігання корупції від 29.12.2021 № 11 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)».

Відповідно до положень цього пункту, прямим чи опосередкованим (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиненням дій, тотожних за змістом здійсненню права розпорядження активами, є дії суб’єкта щодо активів, які формально не належать суб’єкту декларування/члену його сім’ї, але фактично ним контролюються. У цьому разі слід зауважити, що йдеться про об’єкти права власності третьої особи, яким властива принаймні одна з таких характеристик:

  • суб’єкт/член його сім’ї отримує чи має право на отримання доходу від такого об’єкта;
  • суб’єкт/член його сім’ї може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти щодо такого об’єкта дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ним.

Крім того, статтею 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції» визначено поняття «контроль» – вирішальний вплив однієї чи декількох пов’язаних юридичних та/або фізичних осіб на господарську діяльність суб’єкта господарювання чи його частини, який здійснюється безпосередньо або через інших осіб, зокрема завдяки: праву володіння чи користування всіма активами чи їх значною частиною; праву, яке забезпечує вирішальний вплив на формування складу, результати голосування та рішення органів управління суб’єкта господарювання; укладенню договорів і контрактів, які дають можливість визначати умови господарської діяльності, давати обов’язкові до виконання вказівки або виконувати функції органу управління суб’єкта господарювання; заміщенню посади керівника, заступника  керівника спостережної ради, правління, іншого наглядового чи виконавчого органу суб’єкта господарювання особою, яка вже обіймає одну чи кілька із зазначених посад в інших суб’єктах господарювання; обійманню більше половини посад членів спостережної ради, правління, інших наглядових чи виконавчих органів суб’єкта господарювання особами, які вже обіймають одну чи кілька із зазначених посад в іншому суб’єкті господарювання. Пов’язаними особами є юридичні та/або фізичні особи, які спільно або узгоджено здійснюють господарську діяльність, у тому числі спільно або узгоджено чинять вплив на господарську діяльність суб’єкта господарювання. Зокрема, пов’язаними фізичними особами вважаються такі, які є подружжям, батьками та дітьми, братами та (або) сестрами.

Частиною третьою статті 5 Закону про санкції встановлено, що рішення щодо застосування, скасування та внесення змін до санкцій щодо окремих іноземних юридичних осіб, юридичних осіб, які знаходяться під контролем іноземної юридичної особи чи фізичної особи-нерезидента, іноземців, осіб без громадянства, а також суб’єктів, які здійснюють терористичну діяльність (персональні санкції), передбачених пунктами 1, 2-21, 23-25 частини першої статті 4 цього Закону, приймається Радою національної безпеки та оборони України та вводиться в дію указом Президента України. Відповідне рішення набирає чинності з моменту видання указу Президента України і є обов’язковим до виконання.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 28 Закону підставою для відмови у державній реєстрації є випадок, коли документи суперечать вимогам Конституції та законів України, а саме: в нашому випадку – це дії, що проводяться в розрізі із вимогами Закону про санкції.

Санкції та нерухоме майно.

Пункт 12 постанови КМУ “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” передбачає:

“Розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на таке майно, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав, у тому числі у зв’язку із прийняттям Радою національної безпеки і оборони України та введенням в дію Указом Президента України рішення про застосування санкцій, передбачених пунктами 1, 7, 16 та 241 частини першої статті 4 Закону України “Про санкції”, зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав.”

Що змінилось для державних реєстраторів прав?

Необхідно робити пошуки серед осіб, на яких накладено санкції, майже у всіх. Проведення державної реєстрації з прав, які набуто та зареєстровано до 01.01.2013 року, є певним фактом реалізації права користування майном. Тому, при проведенні державної реєстрації прав необхідно обов’язково перевіряти особу на предмет накладення на неї санкцій у наступних випадках:

– при державній реєстрації права власності у зв’язку з передачею майна у власність юридичної особи як внесок (внесення майна до статутного (складеного) капіталу (статутного фонду), вступні, членські та цільові внески членів кооперативу тощо;

– при державній реєстрації права власності у зв’язку з передачею у власність фізичним та юридичним особам майна у результаті припинення (ліквідації чи реорганізації) юридичної особи або виділу з неї нової юридичної особи;

– при державній реєстрації права власності у зв’язку з передачею майна у власність фізичним та юридичним особам, що вийшли із складу засновників (учасників) юридичної особи;

– при державній реєстрації права власності на нерухоме майно, утворене у результаті поділу іншого нерухомого майна, виділу в натурі частки з іншого нерухомого майна або об’єднання іншого нерухомого майна;

– при державній реєстрації прав, що набуваються, змінюються або припиняються у зв’язку з виконанням умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов’язує можливість набуття, зміни чи припинення таких прав;

– при державній реєстрації права власності на підставі рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об’єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність, або з приватної у державну чи комунальну власність відповідно до Закону України “Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності;

– при державній реєстрації припинення права власності на закінчений будівництвом об’єкт чи об’єкт незавершеного будівництва у зв’язку з його знищенням;

– при державній реєстрації припинення права власності на нерухоме майно у зв’язку з відмовою власника від права власності.

При проведенні державної реєстрації прав в інших випадках необхідно аналізувати ситуацію та подані документи. Майно, яке перебуває у власності/користуванні підсанкційних осіб, не повинно давати їм можливість реалізовувати своє право власності/користування.

Звертаємо увагу, що у разі відмови у державній реєстрації у зв’язку із прийняттям Радою національної безпеки і оборони України та введенням в дію Указом Президента України рішення про застосування санкцій, передбачених пунктами 1, 7, 16 та 241 частини першої статті 4 Закону України “Про санкції”, державний реєстратор протягом трьох робочих днів з дня прийняття рішення щодо відмови в державній реєстрації прав надсилає до Мін’юсту копію такого рішення.

Нагадуємо, що доступ до інформації, яка перебуває у володінні Апарату Ради національної безпеки і оборони України, можливо отримати на інформаційно-аналітичному довідковому порталі «Система моніторингу застосування обмежувальних заходів (санкцій)» за посиланням https://sanctions.nsdc.gov.ua/main

ім’я користувача та пароль для користування:   rnbo_user, 7yj2RG75Kj