Круглий стіл “Надання нотаріальних послуг у сільській місцевості”

19 листопада 2015 року в Комітеті з питань правової політики та правосуддя відбувся круглий стіл на тему: «Надання нотаріальних послуг у сільській місцевості».

У заході взяли участь народні депутати України, Василь Яніцький, Ігор Алєксєєв, Директор департаменту нотаріату Міністерства юстиції України Тетяна Зусік, Президент Нотаріальної палати України Наталія Василина, представники Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Міністерства фінансів України, Інституту законодавства Верховної Ради України, Української асоціації районних та обласних рад, Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад, Президент Громадської організації «Асоціація нотаріусів міста Харкова та Харківської області» Марченко В.М., сільські голови та приватні нотаріуси (Бернацька І.М., Бєднов О.А., Ганчук Ю.Я., Дякович М.М., Красногор О.В., Сидоренко А.В., та Хрипун О.В.).

Темами обговорення були:

  1. Сучасний стан забезпечення нотаріальними послугами населення сільської місцевості та віддалених населених пунктів.
  2. Створення умов належного забезпечення нотаріальними послугами населення сільської місцевості та віддалених населених пунктів.
  3. Шляхи розв’язання проблеми доступності населення сільської місцевості та віддалених населених пунктів до нотаріальних послуг.
  4. Реалізація Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо деяких питань спадкування» від 20 жовтня 2014 року № 1709-VII на практиці (далі — Закон № 1709).
  5. Фінансування заходів, спрямованих на покращення нотаріального обслуговування населення сільської місцевості та віддалених населених пунктів.

Директор департаменту нотаріату Тетяна Зусік пороінформувала присутніх про готовність Міністерства юстиції до виконання  Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо деяких питань спадкування»  та зазначила, що перші результати від його втілення, оформлення спадщини посадовими особами сільських рад, можна очікувати не раніше червня 2017 року.

Народні депутати, представники Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад, сільські голови та приватні нотаріуси обговорили питання реалізації на практиці Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо деяких питань спадкування» від 20 жовтня 2014 року № 1709-VII. Доступність для мешканців сіл нотаріальних послуг та можливі шляхи здійснення комплексу правових, організаційних, економічних, соціальних та інформаційних заходів з розв’язання проблеми підвищення рівня доступності нотаріальних послуг для населення сільської місцевості, у тому числі віддалених населених пунктів.

Нотаріуси звернули увагу на те, що прийнятий закон:

  • практично не зменшує вартість оформлення спадщини;
  • не позбавляє необхідності мешканців села звертатися у райцентри до БТІ та відділів ДЗК;
  • не містить гарантованих джерел фінансування підготовки посадових осіб сільських рад до оформлення спадщини;
  • ставить в нерівні умови посадови осіб сільських рад з нотаріусами;
  • протирічить зобов’язанням України перед Європейським Союзом в питаннях оформлення спадщини.

Сподіваємося, що інформація отримана народними депутатами, сільськими головами, представниками Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад в ході круглого столу від нотаріусів дозволить прийняти виважене рішення про зміну діючого законодавства з питання оформлення спадщини посадовими особами сільських рад.